Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Dalsze informacje o motoreduktorze planetarnym.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe złożone głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą także inne części jak hamulce czy sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe pomiary i testy różnych zestawów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, średnich albo niewielkich obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, jak mieszadła, wyciągi górskie, linie produkcyjne i schody ruchome. Ogromne zróżnicowanie ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość realnych zestawów, jakie współcześnie oferują czołowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]