Sporo sprzętów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie bądź duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb życia i pracy, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani jak są one zbudowane.
Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych DC
Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomalże dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego stojana i szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezszelestną pracę orazfenomenalną niezawodność.
Silniki elektryczne DC znajdziesz w wielu popularnych sprzętach
Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów i samochodów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Z silników prądu stałego korzystają też miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych światowych marek.
Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]