Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dowiedz się więcej o obrączkach ślubnych Kraków na http://bit.ly/2NBA3ps

Dla większości ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później, o czym jednakże mało osób wie. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak na przykład we Francji, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz wybiera obrączki wspólnie, aczkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, imiona małżonka lub datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) uosabiające moc miłości. Dziś do ich wykonania wykorzystuje się głównie złoto i platynę, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, są one też w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]