Jak zorganizować sobie home office?

Jak dotąd praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Z reguły była pewną formą zachęty dla pracownika. W czasie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już codziennością. Ale nie wszyscy umieją poradzić sobie z tym systemem pracy. Clue stanowi dobra organizacja. Poniżej kilka sposobów, jak zorganizować sobie pracę zdalną.

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, dużo firm zdecydowało się przejść na tryb home office. Dla części pracowników, którzy nie mieli wcześniej styczności z takim systemem pracy, skuteczna organizacja czasu jest nie lada wyzwaniem, bo wymusza dostosowanie się do paru nowych reguł.

Jak stworzyć dobre miejsce do pracy w domu?

W pierwszej kolejności powinno się wyznaczyć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Ale nie w każdym mieszkaniu jest to realne. Częściej mamy zaledwie minimum miejsca na postawienie biurka czy stolik i to też się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Obowiązkowo musimy także zadbać o oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego biurka czy fotela to polecamy rozważyć jego kupno w komisie czy też przejrzeć lokalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Praktyczne planowanie dnia pracy

W czasie pracy poza biurem kluczowa jest dyscyplina i zaangażowanie w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy nie są z góry określone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Należy mieć na uwadze, by w ciągu godzin pracy nie planować innych obowiązków. Najlepszym sposobem na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych czy stosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową interwałem między kolejnymi zadaniami.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w dresie mimo, że brzmi fajnie, może mieć zły wpływ na nasze zaangażowanie. Casualowy ubiór może być tak wygodny, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swoją prezencję, zwłaszcza jeśli w godzinach pracy prowadzone są zebrania na videochacie. Poczujemy się wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji między współpracownikami

W przypadku trybu pracy na home office znikają interakcje biurowe np. poranne konwersacje przy herbacie, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej bądź dojazd. Do utrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto użyć darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności skomunikowania się jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepiej sprawdzi się spotkanie online przez Skype, Zoom czy Google Meet. Jeżeli czujemy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów osobistych. W home office bardzo ważne jest znalezienie należytego komfortu mentalnego, szczególnie kiedy z rzadka spotykamy z innymi znajomymi.