Jeśli chcesz kupić banknot kolekcjonerski, koniecznie wejdź na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, błyskawicznym skojarzeniem obok filatelistyki oraz falerystyki jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się kolekcjonerzy. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.
Banknoty – od dekad budzą uznanie drobiazgowym designem
Niewiele osób wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – w Europie. Początkowa ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj kształtowały się z kolei od VII do XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, gdyż dzięki nim mogli przemieszczać się na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci monet. Obywatele Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z relacji znanych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od wieków wszak budzą uznanie misternym wzornictwem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają ważne osobistości i wydarzenia
Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, zbierają najczęściej banknoty obiegowe z różnych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, aczkolwiek ich cena może być ogromna – wszystko zależne jest od ich kondycji i roku wycofania z obiegu. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, przeważnie w celu upamiętnienia historycznych zdarzeń bądź zasłużonych osób z kręgu kultury, nauki oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Upamiętniają one m.in. 600. rocznicę urodzin Jana Długosza banknot 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (banknot 50 zł). Co interesujące, poza zdumiewającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i znaki wodne.
Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]