Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Zobacz, gdzie zamówić kantary.

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc wybrać najlepszy kantar? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Kantar skórzany czy taśmowy – który lepszy dla konia?

W sprzedaży znajdziemy różne typy kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo większy komfort gwarantują kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego typu doskonale zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury albo spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla koni arabskich?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i pasują między innymi do koni huculskich, wielkopolskich, arabskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]