Łańcuchy sniegowe na opony – co warto o nich wiedzieć?

Dowiedz się, gdzie kupić łańcuchy na koła.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]