Rzeźba na zamówienie – nietuzinkowa ozdoba domu lub ogrodu

Jedną z pierwotnych form ekspresji artystycznej jest rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już w okresie prehistorycznym i nieustannie są obecne w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Widzimy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, kościołach i na wystawach, ale również w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i rynkach, w gmachach firm, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy właściwie codziennie. W naszym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Rzeźby z metalu w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą ogromne walory estetyczne i artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogródkach czy na zieleńcach, obecne są wszak w większości krajowych miejscowości. Poza tym często można spotkać je również w licznych budynkach. Są dekoracją między innymi w biurach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je wykonana?

Wspomniane wyżej przykłady to głównie duże, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Istotna większość z nich to jednak drobne dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo nagrody na laureatów konkursów, popiersia wykonywane na zlecenie czy medale. Projektodawcy przeróżnego rodzaju turniejów sportowych czy eventów nie mają z tym kłopotów, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest sporym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu artyście.