Rzeźby ogrodowe mogą zostać ustawione nie tylko na terenach publicznych, ale również na prywatnych posesjach. W której technice się je sporządza? Kto najczęściej kupuje rzeźby ogrodowe i fontanny w formie ozdobnej figury?
Rzeźby ogrodowe – oryginalny sposób na urozmaicenie przestrzeni
Rzeźby ogrodowe stają się coraz częściej spotykaną metodą urozmaicenia prywatnych ogrodów i przestrzeni municypalnej. Współcześnie dużym popytem cieszą się kreatywne rzeźby wykonane techniką odlewu, których forma została dostosowana do preferencji zamawiającego, jego upodobań, a także rozmiarów ogrodu. Na znacznych powierzchniach doskonale komponują się pokaźne, monumentalne dzieła, które oczarowują swoim dostojnym stylem. W skromniejszych ogrodach zaleca się z kolei zastosowanie niewielkich rzeźb. Zamawiający wybierają między bogatymi ornamentami bądź wręcz na odwrót – zdecydować się na pomniki o ascetycznej formie. Dobór odpowiedniej figury musi uwarunkowany stylem ogrodu oraz tym, jaki rezultat chcemy finalnie otrzymać. Sporym popytem cieszą się też niecodzienne rzeźby pełniące funkcję użytkową, jak np. fontanna ogrodowa. Figury takie są znakomitą formą dekoracji przestrzeni.
Dla kogo rzeźby ogrodowe?
Rzeźba ogrodowa to wyraz artystycznej ekspresji i jest zamawiana przez klientów różnego rodzaju. Wyśmienicie prezentuje się na skwerach, gminnych ogrodach, laskach, może także być urozmaiceniem terenu przy placówce naukowej, gmachu ministerialnym, galerii sztuki, hotelu bądź innym budynku o charakterze komercyjnym lub publicznym. Rzeźb poszukują również osoby prywatne, które pragną nadać swojemu ogrodowi niezwykły klimat. Można wybrać dzieło stylizowane na zabytkowe bądź zdecydować się na prostą rzeźbę, która zaakcentuje nowoczesny charakter przestrzeni. Modne są też majestatyczne rzeźby w stylu orientalnym, które będą idealnym dopełnieniem ogrodu w stylu azjatyckim.