Z czego wykonane są fartuchy i kombinezony ochronne?

Znajdź fartuchy jednorazowe na globalhygiene.pl.

W szeregu sektorów przemysłu środowisko pracy pełne jest rozmaitych czynników, które mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu pracowników. Często samo dostarczenie im rękawiczek i czepków ochronnych nie wystarczy – potrzebne jest zasłonięcie większej powierzchni, a czasem i całego ciała. Taki poziom protekcji są w stanie zapewnić jedynie kombinezony oraz fartuchy ochronne.

W których branżach stosuje się fartuchy i kombinezony ochronne?

Może się wydawać, że tak szeroka ochrona osób jest z rzadka konieczna, a nie jest to prawdą. Statystyczny Polak na ogół zwykle nie przebywa w miejscach, gdzie personel musi nosić uniformy chroniące całe ciało, a takie sytuacje kojarzy najczęściej z telewizji. Tymczasem ten rodzaj odzieży ochronnej wykorzystywany jest codziennie wszędzie tam, gdzie higiena pracy musi spełniać restrykcyjne normy, stąd też zakładają ją m.in. fryzjerzy oraz kosmetyczki, którzy przeważnie korzystają z lekkich fartuchów ochronnych jednorazowego użytku czy pracownicy linii produkcyjnych w przemyśle żywnościowym, którzy tak osłaniają swoją odzież przed zabrudzeniem, ale także uniemożliwiają transfer włókien z ich ubrań na produkowaną żywność. Uniform ochronny jest właściwie niezbędny w medycynie – przychodnie medyczne, szpitale czy ambulatoria nie mogłyby bez ryzyka realizować swoich działań bez tego akcesorium.

Z czego wykonuje się fartuchy oraz kombinezony ochronne?

W ofercie producentów odzieży ochronnej znajdują się fartuchy oraz kombinezony zarówno jednokrotnego, jak i wielokrotnego użytku. Zwykle mają one ściągacze na nogawkach i rękawach, które uniemożliwiają ich podnoszeniu się, co wyraźnie zwiększa komfort pracy. Produkty ochronne jednorazowego użytku są przydatne w tych sektorach, gdzie ważne jest utrzymanie czystości przy równoczesnym zminimalizowaniu kontaktu z produktami chemicznymi, jak np. wybielacze lub proszki do prania. Korzystanie z takich fartuchów i kombinezonów, mimo iż można ich użyć tylko raz, na ogół nie generuje znacznych kosztów. W dużych zakładach pracy do ich dystrybucji wśród zatrudnionych można ustawić wygodne w użyciu dyspensery rolkowe.

Z czego wytwarzane są fartuchy i kombinezony ochronne? Przede wszystkim z polipropylenu (PP), a precyzyjniej z włókniny polipropylenowej, nazywanej potocznie flizeliną lub wigofilem. Ten materiał dzięki swojej włóknistej strukturze umożliwia swobodną cyrkulację powietrza oraz absorbuje pot, zatem nie wyzwala uczucia dyskomfortu. Natomiast w artykułach foliowych używa się folie z polietylenu (z PE, LDPE lub CPE), które dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym.

Lokalizacja:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]