Definicja złota lokacyjnego według ustawy o towarach i usługach

Znajdź uncję złota.

Często martwimy się o przyszłość i o przygotowanie się na tzw. “czarną godzinę”. Dlatego na ogół zabiegamy o to, żeby regularnie odkładać nadwyżkę środków finansowych na lokacie bądź po prostu na koncie w banku. Ostatnio jednak ta metoda jest mało rentowna – niskie oprocentowanie lokat i stała inflacja powodują, że oszczędności nie przynoszą zysku, a wręcz z miesiąca na miesiąc tracą siłę nabywczą. Nie dziwi zatem, że rośnie popyt na alternatywne formy inwestycji, w tym także kupno złota lokacyjnego.

Co polskie ustawy uznają za złoto inwestycyjne?

Inwestowanie w kruszce polega na zakupie ich wtedy, gdy ich cena rynkowa jest niska i ich sprzedaży, jeśli ta cena podniesie się. Ale warto podkreślić, iż nie każdy złoty produkt jest traktowany jako złoto inwestycyjne, z tej przyczyny przykładowo zbieranie biżuterii trudno nazwać lokatą w złocie. Polskie prawodawstwo, a przede wszystkim ustawa o podatku od towarów i usług, przejrzyście określa co może być złotem lokacyjnym. Zgodnie z obowiązującej ustawy jest to przede wszystkim kruszec próby nie mniejszej niż 0.995 w sztabkach lub płytkach. Tymczasem monety bulionowe ze złota muszą spełnić inne warunki, aby być nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę 0.900 albo wyższą, być wybite nie wcześniej niż w 1800 r. i co istotne – muszą być legalnym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monet lokacyjnych nie uznaje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, więc nie są numizmatami. Akty prawne definiują jeszcze jeden rodzaj złota inwestycyjnego, a mianowicie złoto w postaci papierów wartościowych.

Zamówienie złota inwestycyjnego możliwe jest również online

W sklepach krajowych dystrybutorów złota inwestycyjnego bez trudu znaleźć można złote sztabki, jak i popularne monety bulionowe z między innymi Chin oraz RPA. Zakupy można dokonywać także online i nie jest to oferta tylko dla dużych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą w internecie szeroką ofertę sprzedaży złotych monet o wadze 1/10, 1/4 lub 1/2 uncji trojańskiej, jak i złota w indywidualnych sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g. Dostępne jest dodatkowo złoto w tzw. „combibarach” umożliwiających odłamanie, a potem odsprzedanie pojedynczych płytek kruszcu.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]