Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Po więcej informacji o fakturze ustrukturyzowanej skieruj się tu.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie właściciele firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, ale dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest doskonale zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednakową strukturę powoduje, że niezależnie od tego jakie programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny postęp głównie dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskają

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą przede wszystkim nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]