Kluczowe informacje w temacie kursu dolara. Przekonaj się!
W latach 80-tych każdy chciał mieć co najmniej kilka dolarów, by wpaść na zakupy do Pewexu. A dekadę później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło wyznacznik powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj znaczna grupa internautów robi każdego dnia zakupy płacąc dolarami, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności internacjonalnej dostawy zamówień z najpopularniejszych globalnych sklepów online. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a kupić go da się także bez ruszania się z domu, gdyż od szeregu lat w naszym kraju funkcjonują kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po częstokroć bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Dolar – ciekawostki, które mogą zadziwić
Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Takim mianem określano monety z Czech bite z 1 uncji srebra. I w istocie pierwotnie środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Banknoty, które przez wiele lat miały szeroką grupę przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku remedium na problemy z deficytem bilonu. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z mieszanki włókien lnu i bawełny z dodatkiem kilku innych komponentów, które pozostają sekretem. Nie znaczy to jednak, iż amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – przeanalizowano, że niskie nominały krążą w obiegu nie dłużej niż 5 lat, a banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a wygenerowany z nich materiał jest sprzedawany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 30 lat, lecz są one także zwykle gubione, a nieraz wręcz wyrzucane. Podług analiz tak kończą co roku przeszło 62 mln dolarów w bilonie.
Gdzie znaleźć kurs dolara?
Dolar to nazwa wielu walut jednak nie nie ma co negować, że gdy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwie dekady wstecz był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach powoli osłabiał się. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi lwią część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość np. na stronie kantoru internetowego, gdzie kurs walut aktualizowany jest co kilka sekund. Prócz tego, można tam skonfrontować wartość dolara z bieżącymi kursami najważniejszych światowych walut, a także przejrzeć historyczne notowania jego kursu.