System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Wszystko o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, że de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania światowego rynku finansów.

Do czego służy system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na świecie działają również przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC największych banków, działających w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]