Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Więcej o monecie bulionowej na goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mają do wyboru sporo metod: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane celem lokowania w nich środków finansowych

Złote monety kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do ważnych rocznic, dlatego ich design niesłychanie z rzadka ulega zmianie. Najczęściej złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa próba oraz waga użytego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem zawierają domieszkę miedzi

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz mennice biją dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są na ogół z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu podniesienie twardości monety, a w konsekwencji redukcję możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o wadze czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi chińską Pandę, australijskiego Kangura czy wymienione wyżej Krugerrandy.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]