Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Dowiedz się więcej o badaniach operatorów Bielsko Biała na www.testypsychologiczne.com.pl.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada też na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego istnieje taka konieczność i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa wyraźnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, kłopotami ze wzrokiem bądź zbyt powolną reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że wykonywanie tego rodzaju kontroli jest tak istotne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]