Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Dowiedz się więcej o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko - zajrzyj tutaj.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]