Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Zainteresowany biopsją prostaty? Kliknij tutaj.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy oraz rozmiaru do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia groźnych zmian nowotworowych. Należy podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować groźby jego ewentualnego rozwoju.

Trudności z erekcją i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy ze wzwodem i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki i niska krzepliwość krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]