Tradycyjne sposoby na zwiększenie odporności

Jesienna aura negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Na ogół dopadają nas podrażnione gardło, kaszel i nieżyt nosa. By się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku wskazówek, które pozwalają strzec organizm przed chorobą. Oto kilka z nich.

Czym się rozgrzewać?

Wirusy atakują nasz ustrój z reguły wtedy, gdy temperatura ciała spada o około 2 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dołożyć plasterek cytryny lub pomarańczy, które zawierają znaczne ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby dodać herbacie odrobiny słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, dodajmy do niej kilka kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są także cebula oraz czosnek. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najpowszechniejszych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca właściwości przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też powinno się spożywać kilka razy dziennie.

Masło, miód oraz mleko na podrażnienie gardła

Gdy odczuwamy uczucie bólu gardła, wypada przetestować kompozycję miodu, masła i mleka. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, by mleko nie było wrzące, ponieważ osłabi to dobroczynne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się również płukanie gardła roztworem wody z solą oraz picie naparu z szałwii.

Dlaczego warto reagować na oznaki przeziębienia?

Mimo, iż typowe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, iż jeżeli objawy nasilają się to trzeba umówić się na wizytę do lekarza.