Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który obecny jest we wszystkich tkankach żywych organizmów, np. w ciałku szklistym gałki oka. Jednak najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Pobudza on produkowanie kolagenu, a przy tym dysponuje również właściwością wiązania znacznych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest jędrna. Wraz z biegiem lat kondensacja kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co skóra wiotczeje. Stąd właśnie powstają zmarszczki, będące naturalnym efektem postępującego procesu starzenia się.

Stosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Choć kwas hialuronowy przede wszystkim kojarzy się z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny wykorzystywany jest w znacznie szerszym zakresie. Używa się go m.in. w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej czy w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, spłycenie tzw. linii marionetki, modelowanie okolic ust, brody oraz podbródka, redukcję cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) oraz na dłonie.

Na czym polega ostrzykiwanie kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, wobec tego potencjalne reakcje alergiczne bądź podrażnienia po zabiegu pojawiają się z rzadka, jednakże nie są wykluczone. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem konsultację, w trakcie której bada, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takich jak przykładowo ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka czy stany zapalne skóry, a także ewentualna nadwrażliwość na ten biopolimer.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego realizuje się z wykorzystaniem mikrokaniuli, która za sprawą obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak zwykła igła. Zależnie od powierzchni ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze mogą być widoczne obrzęki, które utrzymują się mniej więcej 2-3 dni. Należy zaakcentować, iż rezultaty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są na stałe, bowiem ten związek jest stopniowo metabolizowany przez organizm.