Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy na dach – najważniejsze różnice

Więcej o bagażniku na rowery na hak Thule.

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, ale również w wielu miejscowościach wypoczynkowych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wczasy zastanawiamy się, czy wziąć dodatkowo rower. Gdy wyjeżdżamy bez współtowarzyszy, a nasz rower się składa, można po prostu spakować go do bagażnika samochodu. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy w rodzinnym gronie i chcemy wziąć trzy lub cztery rowery. W takiej sytuacji warto użyć platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa oddziałuje na sterowanie pojazdem?

Rowery da się transportować na dachu samochodu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda umożliwia przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, lecz mają też nieco minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być sporym problemem zwłaszcza dla niewysokich osób. Co więcej zamocowanie roweru na uchwytach dachowych zwiększa wysokość auta, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami oraz mostami, to zmienia sterowność pojazdu z uwagi na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, dlatego osoby nimi kierujące powinni zachować zwiększoną ostrożność w trakcie parkowania tyłem i cofania samochodu. Rowery transportowane na platformie często także sterczą poza boczny obrys pojazdu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na wąskich drogach.

Bagażnik na rower – na co zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Decydując się na zakup bagażnika rowerowego na hak warto wcześniej wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy sprzęt, toteż należy już na wstępie określić jaką ilość jednośladów docelowo będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik na rower znanej firmy, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i gdy nabywamy go w celu użycia go podczas rodzinnych wypraw, opłaca się wybrać taki, na którym pomieścimy trzy albo 4 rowery. Inną znaczącą kwestią jest sprawdzenie łącznego ciężaru rowerów – przed zakupem bagażnika trzeba upewnić się czy wytrzyma on ciężar jaki zamierzamy na nim zawiesić. Sprawdźmy też jak przytwierdzane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad w miejscu zmniejsza zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie przewozu, grożące potencjalnym zarysowaniem karoserii. W razie niepewności, jaki bagażnik na rower wybrać, zalecamy zwrócić się po poradę do przedstawiciela sklepu oferującego taki sprzęt.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]